jari
16 بهمن 1401 - 23:31

16 بهمن 57 در ساختمان ساواک شهرکرد چه خبر بود؟ + اسناد ساواک

از رییس سازمان اطلاعات و امنیت چهارمحال و بختیاری به مدیریت کل اداره چهارم: استقرار مجدد در ساختمان به هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست!در این گزارش اسنادی از ساواک استان در 16 بهمن‌ماه 57 پیرامون وضعیت بحرانی ساواک در شهرکرد و فرار عده‌ای از ساواکی‌ها به اصفهان را می‌خوانید.

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرکرد، به مناسبت فرا رسیدن ایام الله دهه فجر برخی از اسناد مهم ساواک در چهارمحال و بختیاری از طریق این رسانه منتشر خواهد شد.

این مطالب و اسناد از کتاب «انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک» گردآوری شده است.

در این گزارش اسنادی از ساواک چهارمحال و بختیاری پیرامون وضعیت بحرانی ساواک در شهرکرد و فرار عده‌ای از ساواکی‌ها به اصفهان را می‌خوانید.

این گزارش در تاریخ ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۵۷ ارسال شده است:

«به: مدیریت کل اداره چهارم (۴۰۴)

از: سازمان اطلاعات و امنیت چهارمحال و بختیاری

درباره: واگذاری قسمتی از ساختمان‌های ساواک به اطلاعات شهربانی کشور شاهنشاهی

عطف بشماره: ۵۷/۱۱/۱۶ - ۴۰۴/۱۴۶۰۴

محترماً همانطوری که قبلاً مشروحاً به استحضار رسیده با توجه به مفاد شماره عطفی در حال حاضر به علت مخروبه بودن ساختمان سازمان اطلاعات و امنیت شهرکرد و اینکه کلیه وسایل اداری به سرقت رفته، شوفاژ و بی‌سیم نیز آسیب فراوان دیده و ارتباطی وجود ندارد استقرار مجدد در ساختمان مزبور به هیچ وجه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

هم‌اکنون این ساختمان به دستور آقای استاندار وسیله شهرداری شهرکرد نگهداری و چنانچه قرار باشد در شهرکرد مجدداً ساواک تشکیل گردد و با توجه به افکار عمومی علیه ساواک اصلح است در بدو امر این ساختمان زیرنظر شهربانی مورد تعمیر اساسی قرار گیرد.

با عرض مراتب و اینکه در شهرکرد که به فاصله یکصد کیلومتر از اصفهان قرار گرفته پادگان نظامی وجود ندارد و شهربانی و ستاد هنگ ژاندارمری با پرسنل قلیل می‌توانند فقط حفاظت خود را برقرار نمایند به دلیل اینکه این دو واحد انتظامی در روزهای ۲۷ و ۲۸ و ۵۷/۱۰/۲۹ نتوانستند کمترین اقدامی در جهت جلوگیری از غارت و تخریب ساواک و دستبرد به خانه کارمندان و ناسزاگویی به آنان به عمل آورند چنین پیشنهاد می‌نماید که در صورت تصویب اجازه فرمایند فعلاً تعداد پرسنل مورد نیاز در ساواک اصفهان مستقر و بقیه به مرکز منتقل گردند زیرا به طور یقین شهرکرد که تا چندی پیش دهکرد نامیده می‌شد استعداد داشتن ساواک استان را ندارد.

ضمناً کارمندان تاکنون طی تقدیم گزارشاتی خسارات وارده را به عرض رسانیده هم‌اکنون همگی در مرکز و خود را به ادارات مربوطه معرفی نموده‌اند.

با تقدیم یک برگ رونوشت گزارش و دو برگ فتوکپی صورت‌جلسه شورای تأمین استان به پیوست که مفاد هر دو حائز اهمیت می‌باشد و با عرض این مطالب که ۲۷ بسته کلیه‌ی مدارک و وسایل فنی طی شماره ۱۰۳۹۰/ هــ - ۵۷/۱۰/۲۷ به مرکز توپخانه و موشک‌های اصفهان تحویل و طی شماره ۱۰۳۹۲/ هــ - ۵۷/۱۰/۲۷ کلیه اسلحه و مهمات به شهربانی محول و چهار دستگاه اتوموبیل به ژاندارمری تحویل گردیده است.

استدعا دارد مقرر فرمایید نظریه‌ی عالی را ابلاغ فرمایند.

رییس سازمان اطلاعات و امنیت چهارمحال و بختیاری . کامیار»

پایان پیام/ ۶۸۰۳۸

منبع: فارس
شناسه خبر: 1021327