jari
10 اسفند 1401 - 16:39

۵۷ درصد موقوفات اصفهان سند دارد

اصفهان - مدیرکل سازمان ثبت اسناد و املاک استان اصفهان گفت: ۵۷ درصد موقوفات استان اصفهان سند دار شده‌اند.

به گزارش خبرنگار مهر، جواد فخاری زواره، ظهر چهارشنبه در همایش مشترک ثبتی و تجلیل از ادارات برتر این حوزه اظهار کرد: صدور اسناد مالکیت وقفی در راستای جدیدترین تفاهم‌نامه منعقد شده بین سازمان ثبت اسناد و املاک و سازمان اوقاف در حال انجام و رشد خوبی هم در این حوزه به ثبت رسیده است.

وی افزود: بر اساس تازه‌ترین گزارش موجود، ۱۷۹۳ برگ سند مالکیت وقفی در سال جاری صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۵۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. به همین دلیل استان اصفهان به عنوان استان برتر کشوری در زمینه صدور اسناد شناخته شد و مورد تجلیل قرار گرفت. این روند رو به رشد باید در سال آینده نیز ادامه پیدا کند.

مدیرکل سازمان ثبت اسناد و املاک استان اصفهان گفت: بر اساس آمار موجود، حدود ۱۶ هزار و ۵۵۰ ملک موقوفه در استان اصفهان وجود دارد که برای حدود ۱۰ هزار وقفه (۵۷ درصد) سند صادر شده است و در تلاشیم برای سایر املاک نیز سند صادر کنیم. به علاوه در نشست‌هایی که با رؤسای اوقاف داشتیم، مشکلات مختلف را رصد کرده و تلاش می‌شد در اسرع وقت بر طرف شود. انتظار ما این است پیش از ابلاغ برنامه استانی، یک برنامه مشخص برای سال آینده تدوین و برش‌های شهرستانی را تعیین کنیم.

فخاری زواره با اشاره به کمبود نیروی انسانی به ویژه در حوزه نقشه‌برداری اظهار کرد: نقشه‌برداری مقدمه صدور سند مالکیت است که تلاش کردیم تا حد امکان این مشکل بر طرف شود. عملکرد خوبی نیز در این حوزه به ثبت رسیده است. اگر بتوانیم با امضای تفاهم‌نامه‌ای با اوقاف نیروی انسانی مورد نیاز به ویژه نقشه‌بردار را تأمین کنیم، ممکن است عملکرد مثبت ما به بیش از دو برابر نیز افزایش یابد.

وی تصریح کرد: موضوع وقف یک مسئله مهم است و وظیفه خود می‌دانیم به مسئله اسناد وقفی خارج از نوبت رسیدگی کنیم. با توجه به مانده املاک وقفی، منتظریم درخواست‌های لازم به اداره کل برسد تا برنامه‌ریزی مورد نیاز انجام شود. در این راستا با دو شرکت مشاور قرارداد منعقد شده است که در صورت معرفی املاک باقی‌مانده، اقدامات لازم برای صدور سند آن‌ها انجام شود.

مدیرکل سازمان ثبت اسناد و املاک استان اصفهان خاطرنشان کرد: در اراضی ملی بیش از ۹۹ درصد صدور سند مالکیت داشتیم. اراضی شهری و روستایی نیز بین ۳۵ تا ۴۴ درصد رشد داشتیم اما در بخش کشاورزی حدود ۳۳ درصد رشد داشتیم و رویکردمان تا پایان سال جاری این است که این میزان به ۴۰ درصد افزایش یابد که لازمه آن وجود اطلاعات زمین‌ها است.

گفتنی است در پایان این همایش از ادارات برتر این حوزه قدردانی به عمل آمد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1066531