jari
18 بهمن 1401 - 14:30

از نقش آفرینی با متاورس تا حضور ژاپنی‌ها

نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی در حالی امسال برگزار می‌شود که در حاشیه آن برخی اتفاقات برای اولین بار از جمله حضور کشور ژاپن در این نمایشگاه رقم می‌خورد.

به گزارش خبرنگار مهر، شانزدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته به همراه سی و ششمین نمایشگاه صنایع دستی صبح امروز با حضور عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران افتتاح شد در این نمایشگاه که از هجدهم تا ۲۱ بهمن ماه برپا می‌شد ۲۰۰ فعال صنعت گردشگری از ۴۷ کشور جهان حضور دارند.

در این نمایشگاه که برخی از کشورهای خارجی غرفه‌هایی را برای معرفی جاذبه‌های گردشگری ایجاد کرده‌اند به معرفی جاذبه‌های گردشگری خود می‌پردازند همچنین در نشست‌هایی با فعالان گردشگری ایرانی درصدد تبادل گردشگر با یکدیگر هستند.

در این نمایشگاه کشورهایی از جمله قطر، ژاپن، اندونزی، تاجیکستان، عراق، قزاقستان، مالزی، روسیه و ونزوئلا غرفه دارند همچنین هیأت‌های مختلفی از کشورهای عمان، امارات، سوریه، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، لبنان، لیبی، الجزایر، چین و گرجستان نیز در این نمایشگاه یا بازدیدکننده دارند و یا هیأت‌های تجاری خود را برای برگزاری نشست‌های B2B اعزام کرده‌اند.

در این نمایشگاه همچنین اداره‌های کل میراث فرهنگی استان‌های مختلف کشور به همراه شهرداری‌ها، غرفه‌هایی را ایجاد کرده‌اند که معمولاً از طراحی غرفه‌های بهتری نسبت به سایر شرکت کنندگان برخوردارند.

طراحی ساده برخی از غرفه‌ها مشهود است همچنین تعدادی از فعالان شرکت کننده در این نمایشگاه در کنار معرفی ظرفیت‌های خود، اقدام به برگزاری نشست‌های B2b یا نشست‌های تخصصی می‌کنند.

در بخش دیگری از این نمایشگاه که حدود ۱۵ سالن است مرکز بین المللی نمایشگاه‌های تهران را به خود اختصاص داده مربوط به حوزه معرفی، فروش و نمایش صنایع دستی کشور است.

در نمایشگاه امسال بر اساس راهبردهای مشخص و هدفگذاری شده فعالان حوزه صنایع دستی به شکل ویژه ای حضور پیدا کرده‌اند و آثار فاخری را به نمایش درآورده‌اند .۴ سالن تخصصی به آثار این هنرمندان اختصاص داده شده است.

در این نمایشگاه حضور شهرداری‌های شهرهای گردشگری به خصوص در استان‌های شمالی بسیار مشهود است، این ظرفیت ایجاد شده تا شهرداری‌ها بتوانند با همکاری وزارت میراث فرهنگی فعالیت‌های بیشتری را انجام دهند.

در محوطه بیرونی این نمایشگاه برخلاف سال‌های گذشته خبری از فروش آش و کباب نیست. به جای آن خودروهای تاریخی و کمپرها در اندازه‌ها و مدل‌های مختلف پارک شده تا ظرفیت‌های سفر با کمپر به نمایش درآید.

هر کدام از شرکت کنندگان در نمایشگاه تلاش می‌کنند در رقابت با دیگری برنامه‌های ویژه‌ای داشته باشند.

امسال برای اولین بار همچنین سفارت ژاپن به همراه نیروهای خود در این نمایشگاه حضور پیدا کرده است.

وزیر میراث فرهنگی نیز از ساعت ۹.۵ صبح که این نمایشگاه را افتتاح کرد تا کنون از بخش‌های مختلف نمایشگاه دیدن کرده و این بازدید هنوز ادامه دارد.

گفتگو با فعالان گردشگری، صنایع دستی، بازدیدکنندگان و سفرای کشورهای خارجی از جمله برنامه‌های او از صبح امروز تاکنون بوده است.

برخی از غرفه‌ها مانند کانون جهانگردی و اتومبیلرانی ایران در این نمایشگاه برنامه‌های ویژه ای را تدارک دیده است از جمله جشن ۸۸ سالگی تأسیس این کانون.

برخی از شرکت کنندگان نیز تلاش کرده‌اند تا ظرفیت‌های خود را در بستر متاورس نمایش دهند.

این نمایشگاه تا ۲۱ بهمن ماه هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۶ میزبان علاقه‌مندان و متخصصان حوزه صنایع دستی و گردشگری است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1024907